Menu Zamknij

10 POMYSŁÓW

1. Gorąca herbata
Po jedzeniu napij się gorącej herbaty, która stonizuje objawy przejedzenia. 2-3 godziny po obfitym posiłku warto wypić filiżankę czerwonej herbaty, która przyspieszy przemianę materii. Czerwona herbata dodatkowo polecana jest przy posiłkach serwowanych w towarzystwie alkoholu. Na przejedzenie pomoże także herbata zielona, ale i czarna; ta pomaga strawić tłuste potrawy.

2. Napój z octu jabłkowego
To ponoć sposób Kleopatry na uniknięcie nieprzyjemnych objawów po ucztach. Łyżkę winnego octu jabłkowego zalewamy szklanką ciepłej wody i dodajemy do smaku miodu. Mikstura ułatwi trawienie i poprawi przeminę materii. Szczerze nigdy nie stosowałam więc nie wiem czy działa ale odgrzebałam poradę w staropolskiej rozpisce na dolegliwości żołądkowe.

3. Mięta pieprzowa
Po jedzeniu warto napić się naparu z mięty lub ssać miętowego cukierka. Mięta pieprzowa naturalnie łagodzi gazy, niestrawność i nudności wywołane przejedzeniem. Przyspiesza też produkcję i wydzielanie enzymów trawiennych, dodatkowo odświeża oddech. Unikaj jednak mięty, jeśli cierpisz na refluks żołądkowo-przełykowy, ponieważ mięta sprzyja przepływowi kwasu żołądkowego.

4. Kuchenne przyprawy
Kuchenne przyprawy pobudzają trawienie i zapobiegają wzdęciom. Wystarczy łyżeczka majeranku, zmielonych nasion kminku lub kopru, którą popijesz szklanką przegotowanej wody.

5. Herbaty ziołowe
Znakomitym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy ziół. Zaraz po jedzeniu warto wypić napar z rumianku, dzikiej róży lub werbeny. Jeśli nawet kilka godzin po posiłku czujemy się źle i mamy objawy niestrawności: zgagę, odbijanie, nudności – warto sięgnąć po napar z dziurawca. Po jedzeniu polecana jest te z herbata z cykorii, która pomaga na problemy z wątrobą, nieżyt żołądka i zaparcia. Inne stosowane na przejedzenie zioła to melisa (łagodzi nudności, lipa (wzmacnia śluzówkę żołądka, reguluje poziom kwasów trawiennych, koper włoski (działa rozkurczowo i zwalcza wzdęcia) czy imbir, który przyspiesza procesy trawienne.

6. Ruch lub odpoczynek
Po zjedzeniu dużej ilości jedzenia mamy tendencję do leniwego zalegania na kanapie, a z reguły lepiej zmotywować się i ruszyć na krótki spacer. Nawet wolny spacer sprzyja trawieniu, a spacerując i ruszając się, zapobiegamy cofaniu się treści żołądka (w wyniku działania grawitacji) i zmniejszamy ryzyko wystąpienia zgagi. Jednak przy nasilonych objawach niestrawności wskazany jest odpoczynek w pozycji leżącej z lekko podkurczonymi nogami. W przypadku uporczywych wzdęć można delikatnie masować brzuch okrężnymi ruchami.

7. Alkohol
W Polsce chętnie sięgamy po wódkę żołądkową, w innych krajach popularne są natomiast likiery ziołowe, które doskonale poprawiają trawienie. Wystarczy niewielka ilość, by szybko poczuć się lepiej. Ja najczęściej stosuje nalewkę z orzecha włoskiego- czyni cuda.

8. Kompot z suszu
Ten świąteczny napój świetnie działa na trawienie, łagodzi też uczucie sytości. To głównie zasługa suszonych śliwek, które są znanym remedium na zaparcia. Kompot należy pić na ciepło. Świetnie działa na zaparcia.

9. Sok z czarnych jagód
Rewelacyjnie na kłopoty z żołądkiem działa też sok z czarnych jagód. Można rozrobić go z wodą i popijać w trakcie świątecznego obiadu.

10. Leki z apteki
Jeśli naturalne metody zawiodą, można wypróbować środków dostępnych w aptece i zobojętniających kwas żołądkowy, kojących objawy zgagi, niestrawności. W przypadku niestrawności wywołanej przejedzeniem dobrze jest wspomóc się roślinnymi środkami żółciopędnymi. W aptece można kupić lek z wyciągiem z ostropestu (Sylimarol) lub karczocha (Raphacholin). Fajnie sprawdzają się leki wieloskładnikowe na wątrobę najlepiej brać je już parę dni przed świętami. Ja zawsze mam w razie W nospę i espumisan.

Oby nikt z Was nie miał kłopotów trawiennych, a święta przebiegły spokojnie, smacznie i kojąco.