Menu Zamknij

Święta to okres spędzony w gronie najbliższych osób. Czas, w którym regenerujemy siły i zbieramy energię do dalszego działania, również na polu żywieniowo-treningowym. Kilka dni delikatnego odstępstwa od zaproponowanego planu nie powinno negatywnie odbić się na zdrowiu czy sylwetce, jeśli będziemy przestrzegać kilku ważnych zasad.


Przede wszystkim należy zachować umiar. Staraj się jeść taką liczbę posiłków, jaka dotychczas obowiązywała w twoim planie. Jedz posiłki powoli i odejdź od świątecznego stołu z uczuciem lekkiego niedosytu, nasz mózg dopiero po ok. 20 minutach odbiera sygnał o rzeczywistej objętości spożytego pokarmu. Wtedy też zaczynamy być syci. Dzięki temu prostemu sposobowi unikniemy przejedzenia i pochłonięcia nadprogramowych kilokalorii.


Jeśli zdecydujemy się na kawałek ciasta, postarajmy się, aby był on spożyty po większym posiłku jako deser, a nie przekąska. Dzięki temu, że jesteśmy najedzeni pełnowartościowym obiadem, nie będziemy już mieć tak dużej ochoty na ciastko, zjemy wtedy mniej słodyczy. Ważne, aby zachować w tej kwestii umiar – jeden kawałeczek domowego sernika spożyty po obiedzie nie zrobi nam krzywdy, ale kilka kawałków nie wpłynie korzystnie na sylwetkę.

KILKA PROSTYCH RAD

1. Ryby i mięsa należy piec, gotować na parze lub grillować bez dodatku oleju zamiast smażyć w głębokiej panierce z dodatkiem mąki pszennej czy bułki tartej.
2. Do przygotowania sosów i zabielania zup używajmy jogurtu naturalnego lub mleka zamiast wysokotłuszczowej śmietany.
3. Zrezygnujmy z przyrządzania zasmażek, dodawania skwarków. Zamiast nich możemy dodać zblanszowaną cebulkę, która z powodzeniem zastąpi skwarki.

4. Bigos starajmy się przygotowywać bez dodatku tłustego boczku czy kiełbasy. Dodatkiem mięsnym niech będzie chude mięso drobiowe lub wołowe.
5. Sałatki przygotowujmy z dodatkiem jogurtu naturalnego, jogurtu greckiego – nie majonezu.
6. Śledzie zamiast w śmietanie warto przygotować w jogurcie naturalnym.

7. Zrób pieczeń z piersi indyka albo schabu, zamiast karkówki czy łopatki.

8. Przygotuj mniejsze porcje dań, pokrój ciasta na mniejsze kawałki, podaj mniejsze talerze. Wtedy ta sama porcja jedzenia, wyda się większa.

9. Suszone owoce są wystarczająco słodkie, nie dodawaj cukru do wigilijnego kompotu.

10. Nie nadużywaj alkoholu – pamiętaj że 2 drinki to tydzień diety na marne waga na bank pójdzie do góry w momencie. Dodatkowo obciążasz wątrobę.

Delektuj się świętami Z UMIEREM, nie rezygnuj z deseru, nie przeliczaj precyzyjnie każdej kalorii i nie zastanawiaj się, z czego będziesz musiała zrezygnować, żeby zgadzał się energetyczny bilans. ZRELAKSUJ SIĘ, ODPOCZNIJ, WYŚPIJ.