Menu Zamknij

1.Odstaw słodycze i smakowitą przetworzoną żywność – tego typu jedzenie mocno pobudza układ nagrody i rozregulowuje ścieżki dopaminy. A to oznacza, że z czasem potrzebujemy silniejszego bodźca, aby czuć się dobrze. Przez pewien czas po odstawieniu tego typu jedzenia możemy odczuwać spadek mocy, jednak po kilku tygodniach poziom dopaminy powinien się wyrównać. Nadmiar słodyczy sprawia również, że raczej preferencyjnie w mózgu tworzy się serotonina, która ma właściwości nieco usypiające.

2.  Wysypiaj się. Brak snu związany jest z totalnym rozregulowaniem neuroprzekaźników i receptorów dla nich. Zaledwie kilka dni spania mniej niż 6h gwarantuje nam spadek formy, pamięci i motywacji.

3.   Uzupełnij witaminy z grupy B – zwłaszcza witamina B6 jest niezbędna do tworzenia się dopaminy. Jej niedobór może sprawiać, ze generalnie możemy odczuwać niedobór neuroprzekaźników i mieć problemy z nastrojem. Warto też zadbać o optymalną podaż witaminy B12 (jaja, mięso) i B9 (szpinak, sałaty, rośliny zielone).

4.   Jedz produkty bogate z magnez: migdały, kakao, daktyle, pestki dyni, orzechy – magnez pozwala zapewnić balans dopaminy w mózgu. Magnez jest też niezbędny do zapewnienia optymalnego pobudzenia komórek nerwowych i ich relaksacji. Bez niego nasz mózg nie jest w stanie pracować sprawnie.

5.   Dbaj o optymalny poziom żelaza w diecie – żelazo również jest niezbędne do produkcji dopaminy. Wątróbka, żółtka jaj, dobrej jakości wołowina od czasu do czasu mogą być pomocne.

6.   Ogranicz spędzanie czasu na social media – typu facebook, instagram – tego typu aplikacje również rozregulowują ścieżki dopaminy i serotoniny i mogą prowadzić do zaburzeń nastroju. Każdy „lajk”, pozytywny komentarz powoduje pik dopaminy w mózgu. To dlatego tak łatwo uzależniamy się od wirtualnego świata. Lepiej wyjść do ludzi i zadbać o prawdziwe relacje, które pozytywnie wpływają na nastrój.

7.   Ćwicz – ćwiczenia fizyczne poprawiają poziom dopaminy – zwłaszcza takie, które sprawiają nam radość.

8.  Słuchaj ulubionej muzyki.

9.   Dbaj o pozytywne kontakty z ludźmi, spotykaj się z ludźmi którzy Cię motywują, a nie dołują.

10.  Zadbaj o prawidłową mikroflorę jelit – dysbioza i stany zapalne jelit również mogą się przyczyniać do problemów z nastrojem.

11.  Sprawdź czy problem nie leży w hormonach – niski poziom testosteronu u panów i estrogenu i progesteronu u pań może skutkować problemami z motywacją. Warto też zbadać poziomy hormonów tarczycy, ponieważ hormony tarczycy wpływają na wszystkie neuroprzekaźniki.