Menu Zamknij

TEMAT POWAŻNY DIETA W ONKOLOGII przez kilka dni będę Wam tu podrzucać informacje jak można wspomóc organizm w chorobach onkologicznych.

Resweratrol

Resweratrol jest przedstawicielem polifenoli roślinnych, występującym między innymi w czerwonych winogronach, czerwonym winie, owocach jagodowych (np. jagody, truskawki, maliny, jeżyny) i orzechach ziemnych. Świeża skórka winogron zawiera około 50-100 µg resweratrolu/1 g suchej masy, w związku z czym duże stężenie tego fitoskładnika zawierają czerwone wino i sok winogronowy, granata czy gravioli. Uważa się, że wykazuje on działanie przeciwnowotworowe poprzez wpływ na główne etapy kancerogenezy (inicjację, promocję i progresję), dzięki modulacji szlaków sygnalizacyjnych, kontrolujących podział i wzrost komórek, apoptozę, proces zapalny, angiogenezę i przerzutowanie. Chemioprewencyjne właściwości resweratrolu mogą być więc związane z supresją proliferacji komórek nowotworowych, zatrzymaniem ich cyklu komórkowego, inicjacją apoptozy oraz ograniczeniem procesu zapalnego i angiogenezy. W związku z tym związek ten może znaleźć zastosowanie w prewencji schorzeń nowotworowych dzięki swoim własnościom antyoksydacyjnym, przeciwzapalnym, przeciwmutagennym czy antyproliferacyjnym . Badania epidemiologiczne wskazują, że resweratrol redukuje ryzyko nie tylko chorób sercowo-naczyniowych, ale także pewnych nowotworów, w tym piersi, prostaty czy też jelita grubego. Badania przeprowadzone przez zespół Wanga przeprowadzone na liniach komórkowych LNCaP, CWR22rv 1 i DU-145 wykazały, że resweratrol blokuje funkcję receptorów androgenowych zarówno w androgeno-zależnych jak i androgeno-niezależnych komórkach nowotworowych prostaty, co skutkuje zahamowaniem proliferacji. Ponadto związek ten stymuluje ekspresję PTEN (gen supresorowy, którego obniżona aktywność jest kojarzona z nowotworem prostaty) poprzez inhibicję receptorów androgenowych .W badaniach Vanamala i wsp. prowadzonych na linii komórkowej HT-29 i SW480 ludzkich komórek nowotworowych jelita grubego wykazano efekt antyproliferacyjny oraz proapoptotyczny resweratrolu, nawet w obecności insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF-1, insulin-like growth factor 1), który jest zazwyczaj podwyższony u osób otyłych, poprzez zahamowanie funkcji receptora dla IGF-1 (IGF-1R, insulin-like growth factor 1 receptor).

CDN…

#dieta#dietasana#dietabezdiety#dietetyka#dietetyk#dietetykakliniczna#dietetykonline#onkolog#onkologia#suplementos#suplementacja#suplementydiety