Menu Zamknij

Zaprzyjaźnij się z jedzeniem

Często już we wczesnodziecięcym okresie życia pojawiają się pierwsze komplikacje, które mają spory wpływ na żywienie w przyszłości. Istotną rolę w kształtowaniu relacji z jedzeniem u dzieci mają oczywiście rodzice.

Najważniejszą rolą rodziców jest pozwolenie dziecku na odbieranie i rozumienie swoich wewnętrznych sygnałów, takich jak uczucie głodu i sytości. Dzięki temu dzieci mają szanse na wykształcenie u siebie intuicyjnego sposobu odżywiania. Niestety u rodziców bardzo często występuje obawa, że dziecko jest głodne. Dzieci od najmłodszych lat uczone są, że ich intuicja się myli- chociażby w momencie, gdy każe się im zjeść wszystko z talerza, żeby nie zmarnować jedzenia. Rodzice powinni decydować o tym co podawać do jedzenia dziecku, ale dziecko powinno samo decydować ile chce zjeść.

Z drugiej strony rodzice często kategorycznie zabraniają jeść dzieciom niezdrowych produktów typu słodycze, fast foody, chipsy itp. A w tym przypadku bardzo często można zaobserwować efekt „zakazanego owocu”, gdzie dzieci zjadają takie produkty, gdy tylko mają ku temu okazję i oczywiście gdy rodzice tego nie widzą.

Co wpływa na kształtowanie się podejścia do jedzenia?

W wieku szkolnym na relacje młodego człowieka z jedzeniem zazwyczaj mają wpływ media i grupa rówieśników. Zachodzące zmiany hormonalne w ciele nastolatka oraz często występująca zbyt mała dawka miłości i akceptacji otrzymywana od bliskich osób są początkiem w pojawianiu się szeroko rozumianych problemów z odżywianiem. Może to się objawiać jako zajadanie smutków lub jako niebezpieczne dla młodego organizmu skrajne ograniczanie spożywanego jedzenia.

W mediach wszechobecny jest przekaz, który sugeruje że tylko piękne, szczupłe ciała mogą zagwarantować szczęście, zdrowie i powodzenie na wielu życiowych płaszczyznach. Z pewnością jest to frustrujące dla wielu młodych osób, niezależnie od płci. 
Co jeszcze może wpływać na kształtowanie się złego podejścia do jedzenia? Czynników może być mnóstwo, ale do najczęstszych zalicza się: niskie poczucie własnej wartości, kompleksy i zakrzywiony obraz własnego wizerunku. 

Dlaczego nie mogę schudnąć?

Osoby dorosłe często mimo wielkich chęci i podejmowania różnych działań nie potrafią schudnąć. Może to być związane z wieloma czynnikami, ale z pewnością poczucie takiego stanu bardzo niekorzystnie odbija się na psychice człowieka. Aby odchudzanie lub po prostu zmiana stylu życia przyniosły zamierzone efekty, należy je rozpocząć od nabrania odpowiedniego podejścia do jedzenia. Oczywiście zmiana nastawienia do odżywiania musi iść w parze ze zmianą pewnych nawyków żywieniowych.

Jak dokonywać dobrych dla siebie wyborów żywieniowych?

Cały proces zmiany odżywiania jest trudny, ale każdy potrafi świadomie dokonywać dobrych dla siebie wyborów żywieniowych. Człowiek jest istotą rozwiniętą, która może stale nabywać nowych umiejętności i dokonywać wielu zmian w życiu. Najważniejsza jest świadomość, że to co zjadamy jest pożywieniem dla naszego ciała.
Często nawet osoby, które odżywiają się w zdrowy sposób mają nieodpowiedni stosunek do swoich posiłków. A jeśli u pewnych osób dodatkowo nawyki żywieniowe wymagają zmiany to z pewnością przejście tego procesu nie należy do najłatwiejszych zadań. Dlatego warto zacząć od zastanowienia się co nas motywuje do zmiany? Oczywiste powinno być, że każdy chce dla własnego organizmu jak najlepiej.

Czy jedzenie powinno sprawiać radość?

Dieta według nas nie powinna być serią nakazów i zakazów, które frustrują a co najgorsze męczą psychikę i organizm. A niestety jest to powszechne zjawisko, szczególnie wśród ludzi którzy pracują nad zmianą swojej sylwetki. Zmianę stylu życia warto rozpocząć od poznania samych siebie i przyjrzenia się jak nasze relacje czy przeszłe doświadczenia mogły wpłynąć na nasze aktualne wybory żywieniowe.
Jedzenie powinno sprawiać nam radość. Ta radość powinna być podparta smakiem oraz tym, że jedzenie które spożywamy dobrze wpływa na nasze ciało. Racjonalne podejście do jedzenia to sztuka wyborów. Tylko od nas zależy co spożywamy oraz jakiej jest jakości. 

Czy należy obawiać się przytycia po sporadycznym zjedzeniu czegoś niezdrowego i kalorycznego?

Jeśli dbamy o zdrowie i aktywność fizyczną to nie powinniśmy obawiać się przytycia lub negatywnych skutków zdrowotnych po sporadycznym zjedzeniu lub wypiciu czegoś co nie wpisuje się w ramy zdrowych produktów. Jeśli już decydujemy się na pewne odstępstwa to powinny one być zgodne z nami, czyli powinniśmy czerpać z nich radość- bo przecież o to chodzi w takich małych grzeszkach. Jeśli jednak zauważymy, że po zjedzeniu czegoś niezbyt zdrowego na co mieliśmy ochotę pojawiają się wyrzuty sumienia- to znak, że nasza relacja z jedzeniem nie jest do końca prawidłowa i warto nad nią popracować.