Menu Zamknij
 • IN VITRO
  Dieta przed in vitro a suplementacja Odnośnie suplementacji w przygotowaniach do procedury in vitro to jest to sprawa indywidualna i na pewno powinna być konsultowana z lekarzem prowadzącym. Witaminy, składniki mineralne, przeciwutleniacze oraz zdrowe kwasy tłuszczowe powinny być uzyskiwanie z pożywienia. Warto jednak wspomnieć o kilku składnikach, które są szczególnie istotne w tym czasie i … Czytaj więcej.
 • Kolagen – dziś kilka słów na temat dodatków które bardzo często występują w preparatach kolagenowych – czy są potrzebne i dlaczego się je dodaje.
  Kolagen jest dość trudnym preparatem jeśli chodzi o trwałość, suplementację ponieważ bez pewnych substancji w swojej bliskości zwyczajnie nie będzie działał lub bardzo znikomo. Oto one….. Witamina C -bez niej nasz organizm nie będzie w stanie przetwarzać i syntezować kolagenu. . MSM – siarka organiczna jest najczęściej stosowanym środkiem w leczeniu i profilaktyce chorób stawów. … Czytaj więcej.
 • Objawy Helicobacter pylori
  Niestety rozpoznanie bakterii nie jest wcale takie proste, po pierwsze dla tego że większość z nas i tak z nią żyje nie zdając sobie z tego sprawy. Po drugie, bakteria może dawać objawy podobne do wielu innych chorób. Zobacz zresztą jakie są objawy helicobacter pylori: Helicobacter nie leczona będzie powodować infekcje i powikłania, których nikomu … Czytaj więcej.
 • Pierzga pszczela – kto i kiedy powinien ją stosować?
  Pierzga pszczela jest jednym z najcenniejszych produktów, jakie wytwarzają pszczoły. Jej lecznicze działanie jest wyżej oceniane niż działanie miodu, a regularne stosowanie pierzgi pozwala cieszyć się dobrym zdrowiem przez długie lata. Cena pierzgi pszczelej jest znacznie wyższa niż cena miodu, jednak warto sięgnąć po ten wyjątkowy, naturalny produkt. Kto i kiedy powinien stosować pierzgę pszczelą? … Czytaj więcej.
 • Dziś kilka słów o osteoporozie – nasza częsta kobieca przypadłość.
  Typy osteoporozy Osteoporoza powstaje w wyniku zaburzeń metabolizmu kości, co powodowane jest różnymi czynnikami. Z tego względu osteoporozę dzieli się na inwolucyjną (inaczej pierwotną) i wtórną. Formę pierwotną dzieli się na dwa typy: W przypadku osteoporozy wtórnej wpływ na jej pojawienie się mają choroby współistniejące, tryb życia, stosowane leki. Osteoporoza polekowa może się pojawić np. w wyniku przewlekłego … Czytaj więcej.
 • KAKAO
  Historia kakao Historia kakao sięga jeszcze czasów starożytnych. Zamieszkujący Amerykę Południową Majowie i Aztekowie poznali jego prozdrowotne właściwości wieki temu. W związku z tym używali go w celach leczniczych, ale i też podczas obrzędów religijnych. W pewnym okresie ziarna kakaowca stały się tak cenne, że używane były jako środek płatniczy. Ziarna kakaowca do Europy przypłynęły wraz z … Czytaj więcej.
 • MAZUREK CYTRYNOWY
  Składniki na kruchy spód (blacha 35x11cm): Margarynę pokroić na mniejsze kawałki, dodać pozostałe składniki i zagnieść ciasto. Schłodzić w lodówce przez 15 minut, a następnie wylepić nim dno i boki blachy do mazurka. Nakłuć ciasto widelcem i piec przez 15-20 min w piekarniku nagrzanym do 190 C (termoobieg). Wyjąć, przestudzić. Składniki na cytrynową masę: Z … Czytaj więcej.
 • Jajka faszerowane pastą z brokułów i sera feta – składniki:
  Jajka faszerowane pastą z brokułów i sera feta – przepis: Jajka ugotować na twardo. Ostudzić. Obrać ze skorupek, przekroić na pół. Łyżeczką wyjąć żółtka. Białka odłożyć, żółtka drobno posiekać i przełożyć do miski.Brokuł podzielić na różyczki, wrzucić na litr wrzątku z łyżeczką soli. Po dwóch minutach gotowania wyjąć na sito i przelać lodowatą wodą. Odstawić na chwilę do odsączenia. Ser feta pokruszyć widelcem na grubsze i drobne części. Łyżkę okruszków odłożyć do dekoracji.Brokuły … Czytaj więcej.
 • SEN
  Badanie przeprowadzone przez Killgore’a i współpracowników (2022) dotyczyło związku między jakością i czasem snu a inteligencją emocjonalną. Okazało się, że osoby, które regularnie się wysypiały, oceniały, że mają lepszą inteligencję emocjonalną: – dobrze radzili sobie w interakcjach społecznych,– nie mieli problemów z utrzymywaniem relacji,– odczuwali więcej pozytywnych emocji i sprawniej kontrolowali impulsy. Ponadto badania jasno … Czytaj więcej.
 • HORMONY A APETYT
  InsulinaProdukowana przez wysepki Langerhansa trzustki. Poziom insuliny wzrasta w odpowiedzi na wzrost stężenia glukozy we krwi. Pokonuje barierę krew-mózg, hamuje wydzielania neuropeptydu Y i białka Agouti dając odczucie sytości. Długotrwały wysoki poziom insuliny skutkuje zaburzeniem, w którym tkanki organizmu stają się oporne na działanie tego hormonu. Insulinooporność pojawia się częściej u osób otyłych i prowadzi … Czytaj więcej.
 • Jakie objawy daje nadmiar kortyzolu?
  Nadmiar kortyzolu – objawy: Zaburzenia gospodarki węglowodanowej Wysoki kortyzol, poprzez wpływ na pobudzenie glukoneogenezy, nasilenie syntezy glikogenu w wątrobie oraz zmniejszenie zużycia glukozy w tkankach, powodując: Zaburzenia gospodarki białkowej Podwyższony poziom kortyzolu, wpływając na pobudzenie rozpadu białek tkanki mięśniowej (powstałe aminokwasy służą jako substrat w glukoneogenezie), powoduje: Zaburzenia gospodarki tłuszczowej W wyniku stymulacji rozpadu tłuszczu … Czytaj więcej.
 •  Jak powinna wyglądać zdrowa dieta każdego dziecka?
  To, co znajduje się na talerzach dzieci ma nie tylko wpływ na ich ogólne samopoczucie i zdrowie, ale i zdolność koncentracji i efekty w nauce. W wyborze konkretnych produktów i tworzeniu z nich potraw czy przekąsek o odpowiednio zachowanych proporcjach warto kierować się aktualną (2020 r.) piramidą zdrowego żywienia zaproponowaną przez Instytut Żywności i Żywienia. Pierwszy krok … Czytaj więcej.
 • JAK W PROCESIE ODCHUDZANIA MOŻE WPŁYWAĆ NA NAS MIKROBIOM JELITOWY
  W jaki sposób mikrobiota jelitowa może wpływać na metabolizm? Mikrobiota jelitowa koduje znacznie większą liczbę genów niż organizm ludzki, co umożliwia podjęcie szerokiego zakresu funkcji metabolicznych, przewyższających zdolności samego organizmu. Szacuje się, że bakterie zasiedlające jelita mają uwarunkowanie do wygenerowania 10 tysięcy białek enzymatycznych, podczas gdy w metabolizmie organizmu bierze udział 2 tysięcy białek enzymatycznych … Czytaj więcej.
 • Berberyna – substancja biologicznie czynna pochodzenia roślinnego, zawarty między innymi w berberysie.
  Po analizie badań na temat berberyny naukowcy stwierdzili, że: – może wpływać na różnorodność drobnoustrojów jelitowych (dawka 500 mg/dobę)– ma korzystny wpływ na regulację genów dla wchłaniania cholesterolu (dawka 300 mg)– potwierdzono jej korzystny wpływ na metabolizm glukozy (dawka 1g/dobę)– może hamować przyrost tkanki tłuszczowej– reguluje hormony jelitowe– obniża glukozę na czczo u osób z … Czytaj więcej.
 • CUDOWNE ZASTRZYKI NA CHUDNIĘCIE
  CZĘSTO SŁYSZĘ O NICH, MOI PACJENCI PYTAJĄ CZY TO CUDOWNE LEKI NA BYCIE FIT?? Mowa o analogach GLP GLP-1 to inaczej glukagonopodobny peptyd typu pierwszego. To substancja, która: GLP-1 jest wytwarzany w jelitach oraz w mózgu. Jego receptory znajdują się w kluczowych obszarach związanych z przyjmowaniem pokarmów i kontrolą stężenia glukozy. Dzięki tej substancji jesz … Czytaj więcej.
 • PREBIOTYKI CZYLI…
  Prebiotyki są niezdolnymi do życia składnikami pokarmowymi, które wywierają korzystny wpływ na zdrowie gospodarza w związku z modulacją zespołu mikroorganizmów jelitowych. Czyli stymulują one wzrost korzystnych dla gospodarza mikroorganizmów. Prebiotyk nie jest lekiem, najczęściej jest to składnik żywności. Musi być bezpieczny, nie może mieć szkodliwego wpływu na zdrowie. Prebiotyki nie są trawione (albo tylko częściowo), dzięki … Czytaj więcej.
 • FIGA Z MAKIEM
  W kuchni stosuje się głównie mak niebieski (którego nasiona widzicie na zdjęciach). Rzadziej można spotkać mak biały o delikatniejszym smaku, stosowany do produkcji poznańskich rogali marcińskich. Natomiast mak lekarski wykorzystywany jest w branży farmaceutycznej – wytwarza się z niego opium (bazę do leków, takich jak morfina czy kodeina). Mak polny ma zastosowanie w medycynie ludowej i kosmetyce. Ziarenka maku niebieskiego są bogatym źródłem błonnika, witamin (rozpuszczalnych w … Czytaj więcej.
 • CUDOWNY DAR NATURY
  MLECZKO PSZCZELE Jako, że mleczko pszczele nie jest popularne postanowiłam się mu bliżej przyjrzeć. W Polsce, w latach 50. produkt ten był bardzo popularny – szczyt jego produkcji wystąpił w latach 1958-1959. Mleczko reklamowano jako cudowny lek na wszystko. Jednak przesadny rozgłos wokół niezwykłych właściwości tego produktu okazał się niekorzystny – ludzie powoli zaczęli tracić … Czytaj więcej.
 • Uwaga! Aspartam – niebezpieczny dla zdrowia?
  Ze względu na zwiększone zainteresowanie żywnością niskokaloryczną, słodziki stają się coraz bardziej popularne. Jednym z nich jest aspartam (E 951) – należący do najbardziej kontrowersyjnych dodatków do żywności. Ciężko jest znaleźć gumę do żucia (bez dodatku cukru), napój typu „light”, czy też tabletki musujące bez dodatku tej substancji słodzącej. Aspartam jest, aż 160-200 razy słodszy … Czytaj więcej.
 • JAK TO JEST Z TYM CHOLESTEROLEM
  Cholesterol jest sterolem występującym we wszystkich tkankach zwierzęcych (w przeciwieństwie do roślinnych  – w których nie występuje). Od 60 do 80% cholesterolu w organizmie pochodzi z syntezy endogennej, natomiast pozostałe 20-40% dostarcza dieta. Endogenna synteza cholesterolu całkowicie zabezpiecza zapotrzebowanie organizmu, dlatego nie można ustalić norm wystarczającego spożycia. W Europie przeciętne spożycie cholesterolu kształtuje się na … Czytaj więcej.
 • COŚ NA PRZEZIĘBIENIE
  OSTATNIO JEST JAKIEŚ ISTNE SZALEŃSTWO WSZYSCY CHORZY PODSYŁAM DOMOWE SPOSOBY NA PRZEZIĘBIENIE Syrop z chrzanu – naturalny antybiotyk do stosowania w podczas infekcji, grypy, kaszlu, zapaleniu oskrzeli, zaflegmieniu płuc i w nieżytach górnych dróg oddechowych: Robię to najprościej jak się da 🙂 Do miksera (musi być w miarę mocny, ja używam takiego normalnego, jak do … Czytaj więcej.
 • DIETETYCZNA BEZA PAVLOVA
  Składniki na blaty bezowe bez cukru (2 blaty o średnicy 24cm) Składniki na krem a la bita śmietana bez cukru ALBO Składniki na lemon curd bez cukru Przygotowanie lemon curd Przygotowanie kremu śmietankowego Przygotowanie bezy Teraz będzie już z górki Ha ha. A teraz czeka cię krojenie – powodzenia  Wartości odżywcze 1 kawałka (1/8 ciasta), … Czytaj więcej.
 • ŚWIĄTECZNE SZALEŃSTWO GOTOWANIA I PIECZENIA CZAS ZACZĄĆ
  KILKA NOWYCH PRZEPISÓW KTÓRE WPADŁY MI W OKO Ciasto kukurydziane – składniki Ciasto kukurydziane – przygotowanie Kukurydzę miksujemy. W dużej misce ubijamy masło z 100g cukru na puch. Następnie dodajemy po jednym jajku nie przerywając ucierania. Dodajemy zmiksowaną kukurydzę i mąkę na przemian z 250 ml śmietanki. Mieszamy do połączenia się składników. Ciasto wylewamy do … Czytaj więcej.
 • WIECZORNE NAPADY OBŻARSTWA – JAK Z NIMI WALCZYĆ?
  Często wydaje nam się, że do tego aby schudnąć potrzebujemy restrykcyjnej diety, znacznego obniżenia kaloryczności posiłków i wielu wyrzeczeń. Okazuje się jednak, że nierzadko już sama zmiana jednego nawyku żywieniowego przynosi zadowalające efekty. Przykładem mogą być wieczorne napady obżarstwa, które mogą zaprzepaścić marzenia o szczupłej sylwetce. Jak z nimi walczyć? DLACZEGO WIECZOREM DOPADA MNIE WILCZY GŁÓD? … Czytaj więcej.
 • DODATKI DO ŻYWNOŚCI A NADPOBUDLIWOŚĆ U DZIECI
  Producenci chcąc wyróżnić swój produkt spośród wielu innych muszą przyciągnąć naszą uwagę. Bardzo często wykorzystują do tego nie tylko ciekawe opakowanie, czy nazwę. Starają się także, by  produkt wyróżniał się intensywną barwą, przyciągającą w ten sposób wzrok. Bardzo podatni na tego typu bodźce są najmłodsi konsumenci. Niestety dodatki do żywności, które sprawiają, że produkt nabiera … Czytaj więcej.
 • GDY POSTANAWIASZ SIĘ ODCHUDZAĆ
  Redukcja masy ciała pociąga za sobą wiele zmian, które wpływają na funkcjonowanie nie tylko naszego ciała ale i umysłu. Zmiany metaboliczne zachodzące podczas odchudzania są wyjątkowo złożone i zależą od wielu czynników takich jak: stan zdrowia, stopień otyłości oraz  powikłania jej towarzyszące, rodzaj i wartość odżywcza zastosowanej diety, czas jej stosowania, rodzaj aktywności fizycznej, która … Czytaj więcej.
 • Układ nerwowy a przewód pokarmowy.
  Jelitowy system nerwowy złożony jest z ogromnej liczby neuronów i komórek glejowych, które unerwiają cały przewód pokarmowy. Steruje on procesami trawienia, przyswajania substancji odżywczych, wydalania. Nerw błędny, wchodzący w skład osi jelitowo-mózgowej stanowi bezpośrednie połączenie jelit z ośrodkowym układem nerwowym. Dzięki temu połączeniu, jelitowy system nerwowy bierze udział w reakcjach na sytuacje stresowe, a także … Czytaj więcej.
 • HERBATA dobra na wszystko
  RODZAJE HERBAT Herbata czarna – mocna herbata, o bogatym smaku z zawartością kofeiny, najczęściej pochodzi z Chin, Sir Lanki i Indii. English Breakfast – to mocna mieszanka różnych odmian herbaty czarnej, przeznaczona do picia z dodatkiem mleka i cukru. Zwykle do śniadania. Assam – mocna, czarna, indyjska herbata o głębokim, dymnym smaku i aromacie. Może być podawana z mlekiem … Czytaj więcej.
 • HAPPY HALLOWEEN
  ilość wyświetleń: 166
 • DZIKA RÓŻA – JEDYNA TAKA KRÓLOWA
  Dzika róża – charakterystyka Dzika róża jest gatunkiem krzewu należącym do rodziny różowatych. Występuje pospolicie w strefach umiarkowanych i ciepłych półkuli nocnej – na terenach Europy (do 1500 m n.p.m.), w północnej części Afryki, w Azji, na Wyspach Kanaryjskich, na Maderze, a także w Australii i Nowej Zelandii. Popularna w Polsce; posiada ok. 23 dziko … Czytaj więcej.
 • NA JESIENNĄ SŁOTĘ
  Wzmacniające zioła na odporność Nie chcę Was rozczarowywać, ale jeśli myślicie, że przedstawiając zioła na odporność, mam na myśli odpędzenie wirusa Covid 19, to niestety nie. Myślę, że za mało go jeszcze znamy. Być może, wzmacniając organizm np. stosując zioła na odporność, uchronimy się trochę przed koronawirusem, ale bardziej miałam na myśli inne wirusy fruwające … Czytaj więcej.
 • DLACZEGO DYNIA JEST ZDROWA???
  1. ŹRODŁO CYNKU: Pestki dyni są najbardziej przystępnym źródłem cynku, który w takiej postaci jest najlepiej przyswajalny przez organizm człowieka. W ich kilogramie znajdziemy aż 130-202 mg cynku.Minerał ten jest szczególnie potrzebny mężczyznom – ich zapotrzebowanie na cynk jest czterokrotnie wyższe, niż u kobiet, a niedobór może prowadzić do zaburzenia czynności jąder i chorób gruczołu krokowego: … Czytaj więcej.
 • Jabłka – witaminy i składniki mineralne
    Jedzone na surowo jabłka są źródłem witaminy C, która poprawia naturalną odporność organizmu i zapobiega szkodliwemu działaniu wolnych rodników na komórki całego ciała. Ponadto uczestniczy w procesach wytwarzania kolagenu, który wzmacnia naczynia krwionośne oraz napina skórę, spowalniając procesy starzenia się. Warto wiedzieć, że ponad połowa witaminy C w jabłku znajduje się tuż pod skórką, … Czytaj więcej.
 • ADHD – CZY COŚ MOŻE POTĘGOWAĆ OBJAWY
  Gry wideo i ADHD – powiązanie Istnieje kilka badań, które badały związek między grami wideo a ADHD u dzieci i młodzieży. Skupiali się głównie na próbie oszacowania prawdopodobieństwa, że dzieci, które nadmiernie bawią się swoimi konsolami, rozwiną objawy uzależnienia. Badanie wykazało, że dzieci z ADHD są bardziej podatne na rozwój uzależniających zachowań od gier wideo. Naukowcy odkryli również pozytywną … Czytaj więcej.
 • Sześć sposobów, które pomogą Ci zmienić świat – TWÓJ ŚWIAT
  1. Nie narzekaj Postawmy sprawę jasno: nie musisz siedzieć cicho, gdy coś Cię zdenerwowało. Nie tracisz również prawa do wyrażania niezadowolenia, gdy dzieje się coś złego. Jednak często nawet nie zauważasz, gdy zaczynasz krytykować dosłownie wszystko. Takie zachowanie nie tylko zamęcza wszystkich wokół Ciebie, ale również zaczyna zżerać Cię od środka. Dostrzeganie jedynie negatywnej strony każdej rzeczy to … Czytaj więcej.
 • ZIOŁA KTÓRE POMOGĄ NAM PRZETRWAĆ JESIENNĄ SŁOTE
  Najpopularniejsze rośliny na przeziębienie to: Jeżówka – to jedno z najpopularniejszych ziół wzmacniających odporność. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwzapalnie i napotnie. Jest często stosowana w profilaktyce, głównie w okresie jesienno-zimowym. Swoje działanie zawdzięcza zawartym w niej związkom aktywnym takim jak kwas kawowy, polisacharydy czy alkamidy. Przyjmowanie jeżówki nie tylko zapobiega przeziębieniom, ale również skraca czas trwania choroby. … Czytaj więcej.
 • JELITA A NASZE ŻYCIE
  W jaki sposób jelita i mózg się ze sobą komunikują? Ten zdumiewający system komunikacji oddziałuje między jelitami i mózgiem na drodze fizycznej i biochemicznej. W sposób fizyczny te dwa organy łączą się przez skomplikowaną sieć nerwową. W niej z kolei poprzez rozmaite bodźce odbywa się szereg reakcji biochemicznych, które doprowadzają do ciekawych fizjologicznych objawów.  Przykłady? … Czytaj więcej.
 • PRZYKŁADDOWY JADŁOSPIS 1750 DLA INSULINOOPORNYCH
  Posiłek I: Szybka sałatka z jajem Składniki: Rukola – 60 g (1 porcja) Pomidor – 320 g (2 sztuki) Ogórek zielony – 80 g (1/2 sztuki) Jajo – 100 g (2 sztuki) Awokado – 60 g (1/2 sztuki) Słonecznik, nasiona – 10 g (1 łyżka) Oliwa – 10 g (1 łyżka) Sól – 1 szczypta … Czytaj więcej.
 • SEGMENTACJA…..A CÓŻ TO
  Dziś kilka słów na temat tzw. „segmentacji”… co to takiego….. pojęcie z zakresu psychologii i psychiatrii………..ciekawi? Jest to mechanizm obronny pozwalający utrzymać dwa sprzeczne schematy poznawcze i strategie funkcjonowania. Często nazywany również hipokryzją. Osoba, która go używa – zazwyczaj nie dostrzega świadomie tych sprzeczności. Gdy ktoś próbuje jej zwrócić uwagę – zazwyczaj używa racjonalizacji, próbuje … Czytaj więcej.
 • CIERPLIWOŚĆ W ODCHUDZANIU
  Jeśli zależy nam na trwałej redukcji masy ciała – potrzeba nie tylko ułożonej diety, ale też często zmian przekonań, nawyków, poprawy swojej relacji z jedzeniem, zidentyfikowania problemów związanych z kompensacją, czasem jednoczesnej psychoterapii. Zwłaszcza jeśli dotyczy nas już otyłość. A ta powiązana jest z niemal 200 innymi chorobami/problemami, jak: nadciśnienie, problemy sercowo-naczyniowe, zaburzenia neurodegeneracyjne, cukrzyca … Czytaj więcej.
 • ZADBAJ O TO DZIŚ NIE JUTRO
  JUTRO BĘDZIE…….WIECIE SAMI CO ilość wyświetleń: 231
 • DLACZEGO COŚ NIE GRA Z MOIMI HORMONAMI – KILKA PODPOWIEDZI
  Stany zapalne – stan zapalny to ogromny stresor dla organizmu. Przyczyn stanów zapalnych jest wiele – często to kwestia jelit, zaburzonej flory jelitowej, zniszczenia bariery jelitowej, przewlekłe infekcje, problemy z glikemią, czy nadwyżki kalorii. Jeśli chodzi o dietę – coraz częściej mówi się o lektynach jako czynnikach powodujących przewlekłe stany zapalne. Niektóre osoby mogą być na … Czytaj więcej.
 • JAK POZBYĆ SIĘ …tzw. „TU MI WISIZMU”…;) braku motywacji
  1.Odstaw słodycze i smakowitą przetworzoną żywność – tego typu jedzenie mocno pobudza układ nagrody i rozregulowuje ścieżki dopaminy. A to oznacza, że z czasem potrzebujemy silniejszego bodźca, aby czuć się dobrze. Przez pewien czas po odstawieniu tego typu jedzenia możemy odczuwać spadek mocy, jednak po kilku tygodniach poziom dopaminy powinien się wyrównać. Nadmiar słodyczy sprawia również, … Czytaj więcej.
 • TRUSKAWKOWA TARTA – POEZJA SMAKU
  Składniki: 1 i 1/4 szklanki mąki 100 g zimnego masła (pół kostki) 1/3 szklanki cukru pudru 1 żółtko 1 – 2 łyżki lodowatej wody 1 budyń waniliowy 400 ml śmietany 30% 250 g serka mascarpone 2 łyżki cukru pudru 3  łyżeczki miodu truskawki Piekarnik nagrzewamy do 190ºC. Jeśli mamy melakser to wsypujemy do niego mąkę, … Czytaj więcej.
 • TRUSKAWKI
  RAJ DLA PODNIEBIENIA JESTEM TYPOWĄ TRUSKOMANIACZKĄ I JEM JE NA KILOGRAMY DLACZEGO? SAMI ZOBACZCIE…;) ilość wyświetleń: 251
 • DZIEŃ MAMY
  ilość wyświetleń: 224
 • Śmigus – dyngus.
  Skąd pochodzi tradycja świątecznego polewania się wodą? Śmigus – dyngus, inaczej nazywany lanym poniedziałkiem lub Poniedziałkiem Wielkanocnym to trzeci dzień Świąt Wielkanocnych. Wiąże się przede wszystkim z tradycją polewania się wodą. Niewiele osób wie, że dawniej śmigus i dyngus to były dwa osobne obrządki. Jak powstał ten zwyczaj i czy w każdym regionie Polski wygląda … Czytaj więcej.
 • WIELKANOCNE TRADYCJE
  Niedziela Palmowa Świętowanie Wielkiej Nocy rozpoczynamy już tydzień przed Wielką Niedzielą. Tak samo jak dawniej, obchodzimy Niedzielę Palmową – zwaną kiedyś wierzbną lub kwietną. Dzisiaj nie trudnimy się raczej robieniem własnej kolorowej palemki, ale decydujemy się na kupno już gotowej i taką właśnie zanosimy do kościołów. Dawniej robiono palemki samodzielnie – z wierzbowych gałązek, bukszpanu, … Czytaj więcej.
 • LEKKIE PRZEPISY NA ŚWIĘTA
  PASZTET Z SOCZEWICY SKŁADNIKI: pietruszka, 1 szt. jajka, 2 szt.  drobne otręby, np. owsiane, 6 łyżek oliwa z oliwek, 5 łyżek majeranek, 1 łyżeczka oregano, 1 łyżeczka tymianek, 1 łyżeczka pieprz, ok. 0,5 łyżeczki świeża pietruszka, 1 pęczek soczewica zielona, 500 g marchewka, 4 średnie cebula, 2 średnie seler, 1 mały WYKONANIE:Soczewicę gotujemy do miękkości … Czytaj więcej.
 • NOWOŚCI EGZOTYCZNE I FANTASTYCZNE NA STÓŁ
  Kłębian kątowaty (Pachyrhizus erosus) jest krzewem i należy do roślin z rodziny bobowatych. Inaczej nazywany jest jicama. Wykorzystuje się tylko bulwę rośliny, która może ważyć nawet ponad 10 kg. Wysoka wartość odżywcza kłębianu sprawia, że znalazł zastosowanie kulinarne i lecznicze. Uprawy kłębianu w Polsce i na świecie Do głównych światowych producentów kłębianu należy Meksyk oraz Ameryka Środkowa. Kłębian … Czytaj więcej.
 • CHWASTY NA STOLE
  Nie warto zwalczać wielu z roślin, które tak ochoczo nazywamy chwastami. Mimo że nie są pożądane na idealnie wypielęgnowanych trawnikach, to lepiej z nimi żyć niż walczyć przez cały sezon wegetacyjny. Mogą stać się smacznym i odżywczym dodatkiem urozmaicającym wiele posiłków. Wiosna to początek żniw dla ogrodników, którzy umieją cieszyć się z małych rzeczy. To … Czytaj więcej.
 • Wiosenne twarożki do 200kcal
  Doskonałym składnikiem dietetycznych posiłków jest biały ser. Chudy twarożek ma w 100g około 100 kcal  i 22 g białka. Jest bogaty w wapń, potas , magnes i witaminy z grupy B. Oto kilka propozycji na twarożek o różnych smakach. Pamiętaj, aby nie jeść białego sera codziennie na kolację! W diecie najważniejsza jest różnorodność posiłków! Z … Czytaj więcej.
 • WIOSENNE PRZEBUDZENIE W KUCHNI
  Świeży szczypiorek z domowego ogródka, chrupiące rzodkiewki i pyszny naturalny twaróg! A to wszystko na chrupiącej bułce, prosto z pieca. Nie można wyobrazić sobie lepszego rozpoczęcia dnia wiosną. Jak przygotować takie śniadanie?  Składniki:  1 pęczek rzodkiewki  400 gram twarogu  pęczek szczypiorku  100 gram jogurtu naturalnego  sól  pieprz  Twaróg zmiksuj razem z jogurtem do uzyskania jednolitej konsystencji. … Czytaj więcej.
 • CO TO JEST BARIERA JELITOWA
  Bariera jelitowa składa się z komórek nabłonka jelitowego, warstwy śluzu, bakterii probiotycznych i elementów układu GALT, dzięki czemu stanowi ona największą i najważniejszą barierę chroniącą przed czynnikami środowiska zewnętrznego. Jej główną funkcją jest zapobieganie przenikania potencjalnie szkodliwych elementów, w tym antygenów pokarmowych, mikroorganizmów i wytwarzanych przez nie toksyn.  Jej równie ważną funkcją jest działanie jako selektywnego filtra umożliwiającego translokację podstawowych … Czytaj więcej.
 • Zdrowe pączki:
  składniki 250 g mąki orkiszowej ½ szklanki letniego mleka  25 g drożdży 2 jajka 40 g miodu ½ łyżeczki soli 100 g oleju kokosowego starta skórka z cytryny nadzienie: domowa niskosłodzona marmolada łyżka nasion chia, łyżka zarodków pszennych, 2 łyżki otrębów (opcjonalnie) Sposób przygotowania zdrowych pączków: W dużej misce wymieszaj drożdże z miodem i zostaw … Czytaj więcej.
 • BEZGLUTENOWY CHRUST LANY
   Ilość porcji: na ok. 12 szt. – zależnie od wielkości  Czas przygotowania: 40 min SKŁADNIKI 1 mały, przejrzały, banan (ok. 85 g po obraniu) 2 łyżki jogurtu kokosowego lub sojowego 1 łyżka wódki/spirytusu ¾ szkl. (185 ml) + ew. 1-4 łyżki mleka roślinnego np. ryżowego, migdałowego, owsianego 1 duże jajko lub 1 łyżka (10 g) mielonego, odtłuszczonego siemienia złocistego np. … Czytaj więcej.
 • PĄCZKI BEZGLUTENOWE NA ZIEMNIAKACH
   Ilość porcji: na 15-20 małych pączków  Czas przygotowania: 2 godz. – z wyrastaniem ciasta 1 pączek około 120kcal. SKŁADNIKI 2 średnie ziemniaki (ok. 270-300 g przed obraniem)1 łyżka cukru kokosowego lub zwykłego25 g świeżych drożdży½ szkl. + 1 łyżka napoju roślinnego (np. ryżowego z wanilią)2 łyżki masła klarowanego lub oleju kokosowego w wersji wegańskiej¼ łyżeczki sproszkowanej laski wanilii … Czytaj więcej.
 • DLACZEGO JESTEŚMY CIĄGLE NA DIECIE ???
  Odchudzanie stało się praktyką bardzo częstą. Około 90% kobiet przyznaje, że przynajmniej raz w życiu stosowało dietę odchudzającą. Dla wielu z nich ma ona charakter powtarzalny. Co to oznacza? Dietę traktują jako liczne wyrzeczenia. Często sprowadza się to do zbyt dużego deficytu kalorycznego, pełnej eliminacji z diety produktów słodkich i produktów, które lubią. Nie zmieniają … Czytaj więcej.
 • MOJA PRACA
  Moja praca to dynamicznie rozwijająca się nauka o żywieniu zarówno człowieka zdrowego jak i chorego. Rozwój cywilizacji niesie ze sobą zmiany w technologiach upraw zbóż i warzyw, a także w przemyśle spożywczym i przetwórczym a także w hodowli zwierząt. Zmiany te skutkują tym, że coraz więcej osób cierpi na alergie pokarmowe i nietolerancje i coraz … Czytaj więcej.
 • PROMOCJA
  ilość wyświetleń: 327
 • MIGRENA – CZY ZNACIE TO UCZUCIE??
  Czy ktoś z Was cierpi na migrenę ? Jestem pewna, że w szczególności wśród kobiet znajdzie się parę, które ten problem dotyczy. Okazuje się, że właśnie to kobiety częściej muszą się zmierzyć z tą przypadłością. Migrena– to napady silnych, jednostronnych ( najczęściej) bólów głowy. Dodatkowo mogą im towarzyszyć takie objawy jak mdłości, wrażliwość na światło … Czytaj więcej.
 • SEN – A NASZE ZDROWIE
  O tym, że sen ma duży wpływ na codzienne funkcjonowanie przekonał się każdy, kto zarwał chociaż jedna nockę- na pewno następny dzień był cięższy niż po przespanej nocy. Przesypiamy 1/3 swojego życia, a nawet możemy wytrzymać dłużej bez jedzenia niż bez snu więc warto zgłębić temat po co nam sen i dlaczego jest aż tak ważny. … Czytaj więcej.
 • RAZEM ZAPLANUJEMY TWÓJ PLAN NA ZDROWIE
  ilość wyświetleń: 334
 • DIETA DLA MÓZGU
  W DOBIE PANDEMII I TAK DUŻEGO PRZYROSTU OTYŁOŚCI U NAJMŁODSZYCH ALE NIE TYLKO PROBLEMY Z KONCENTRACJĄ PAMIECIĄ TO STANDART. ZAPRASZAM DO LEKTURY … Dieta dla mózgu i jej wpływ na pamięć i koncentrację jest bezdyskusyjny. To pokarmy uruchamiają setki mechanizmów wpływających na intelektualne funkcje mózgu. Stymulują produkcję enzymów, hormonów i chemicznych substancji zwanych neuroprzekaźnikami. Zwłaszcza neuroprzekaźniki odgrywają znaczącą rolę … Czytaj więcej.
 • NOWY ROK , NOWY ROK …..
  NOWY ROK a my czasem borykamy się z koszmarami zeszłego. Dlatego pomimo tego, że Nowy rok jest czasem optymizmu i zmian na lepsze chciałabym zwrócić uwagę na fakt że duża część z nas boryka się z depresją. Chciałabym pokazać różnicę między spojrzeniem psychologa a dietetyka na depresję. Depresja okiem psychologa Zgodnie z przyjętą klasyfikacją ICD-10 … Czytaj więcej.
 • Chlebek odrywany doskonały na Sylwestra
  Składniki na ciasto drożdżowe:– 300 g mąki pszennej– 150 g letniej wody– 25ml oleju– 20 g drożdży– pół łyżeczki cukru– szczypta soli Składniki na masło ziołowe: – 60g miękkiego masła– 1 cebulka– 2 garści liści bazylii i natki pietruszki– 2 ząbki czosnku– pół łyżeczki soli W dużej misce z letnią wodą, łączymy rozkruszone drożdże wraz z … Czytaj więcej.
 • PIZZA NA SPODZIE Z KALAFIORA – co niektórzy już ją znają…..zwłaszcza moi pacjenci
  Składniki na 1 pizzę:– 1 mały kalafior– 3 jajka– sól, pieprz*opcjonalnie: 1/2 pęczka koperku/natki pietruszki, 1 łyżka tartego parmezanuDodatkowo:– 2 plastry prosciutto cotto– 0,5-1 kulka Mozzarella di Bufala Campana lub zwykła– 2 łyżki koncentratu pomidorowego– 1 pieczarka– oregano, papryka ostra– garść rukoli– parmezan– oliwa Surowy kalafior rozdrabniamy w malakserze. Dodajemy jajka, doprawiamy solą i pieprzem. … Czytaj więcej.
 • ZAPLANUJ NOWY ROK
  ilość wyświetleń: 289
 • WESOŁYCH SPOKOJNYCH ŚWIĄT
  Niech Te Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok, przyniosą Wam radość, spokój i wzajemną życzliwość. Niechaj staną się źródłem wzmacniania ducha, wiary w lepsze jutro i Miłości, która jest światłem życia. Niech spełnią się Wasze najskrytsze marzenia! życzy Twoja Dobra Dieta dr Kasia ilość wyświetleń: 330
 • ODPORNOŚĆ – CZYM WZMOCNIĆ
  Istnieje kilka niezawodnych sposobów na ogarnięcie działania układu immunologicznego:• Unikanie wysoko przetworzonej żywności, fastfoodów, produktów ze słabym składem– taka żywność obciąża nie tylko nasze jelita i przyczynia się do nadwagi, ale także wystawia na ciężką próbę układ immunologiczny, którego znaczna część znajduje się właśnie w jelitach! Przetworzona żywność wpływa na skład mikrobiomu w jelitach, a to … Czytaj więcej.
 • 8 RZECZY O KTÓRYCH NIE MOŻESZ ZAPOMNIEĆ NA DIECIE WEGETARIAŃSKIEJ
  Jesz zbyt mało kalorii! Przeszłaś na dietę roślinną, jesz teraz całą masę warzyw i owoców, odżywiasz się coraz zdrowiej. To super! Tylko czy na pewno dostarczasz swojemu organizmowi tyle energii, ile potrzebuje do prawidłowego działania? Może się tak zdarzyć, że jednak tych kalorii w Twoim codziennym jadłospisie jest zdecydowanie za mało. Każdy z nas powinien … Czytaj więcej.
 • ŚLEDZIOWE SPECJAŁY
  ŚLEDŹ W MUSZTARDZIE Składniki: – 400 g filetów śledziowych a’la matias – 1 cebula – 2 łyżki musztardy stołowej – 2 łyżki musztardy francuskiej – 2 łyżki majonezu – 3 łyżeczki oleju – 1 łyżeczka miodu – 1 łyżeczka octu lub soku z cytryny – sól, czarny pieprz do smaku Sposób przygotowania: Obie musztardy, miód, … Czytaj więcej.
 • BON PODARUNKOWY
  IDEALNY PREZENT DLA BLISKICH ZADBAJ O ZDROWIE – BO TO TWOJA LEPSZA PRZYSZŁOŚĆ ilość wyświetleń: 305
 • CO JEŚLI SIĘ PRZEJESZ NA ŚWIĘTA
  10 POMYSŁÓW 1. Gorąca herbataPo jedzeniu napij się gorącej herbaty, która stonizuje objawy przejedzenia. 2-3 godziny po obfitym posiłku warto wypić filiżankę czerwonej herbaty, która przyspieszy przemianę materii. Czerwona herbata dodatkowo polecana jest przy posiłkach serwowanych w towarzystwie alkoholu. Na przejedzenie pomoże także herbata zielona, ale i czarna; ta pomaga strawić tłuste potrawy. 2. Napój … Czytaj więcej.
 • ŚWIĘTA Z UMIEREM – NA ZDROWIE
  Święta to okres spędzony w gronie najbliższych osób. Czas, w którym regenerujemy siły i zbieramy energię do dalszego działania, również na polu żywieniowo-treningowym. Kilka dni delikatnego odstępstwa od zaproponowanego planu nie powinno negatywnie odbić się na zdrowiu czy sylwetce, jeśli będziemy przestrzegać kilku ważnych zasad. Przede wszystkim należy zachować umiar. Staraj się jeść taką liczbę posiłków, … Czytaj więcej.
 • NAPÓJ NA ZIMNE, MOKRE DNI NA ODPORNOŚĆ, ROZGRZANIE KOSTECZEK
  Łyżeczka kurkumy, po pół łyżeczki imbiru, cynamonu, kardamonu, ćwierć łyżeczki pieprzu, kilka goździków i 3-4 skrzydełka anyżu na litr wody a dokładnie wrzątku. Po ostygnięciu dodajemy 3 łyżki miodu. Można tą miksturę dodać do kawy w ilości 2-3 łyżki. Napój ten odporność podnosi, grasujące wokół mikroby (bakterie, wirusy i grzyby) przegania i ciałko rozgrzewa znakomicie. … Czytaj więcej.
 • SAŁATKOWY ŚWIĄTECZNY SZAŁ
  Sałatka z fasoli z suszonymi pomidorami Składniki: 1/2 szklanki czerwonej fasoli z puszki 1/2 szklanki białej fasoli z puszki 4 kawałki suszonych pomidorów 1/2 pęczka natki z pietruszki 1 ząbek czosnku 1 łyżeczka suszonego oregano garść łuskanego słonecznika sól do smaku oliwa z oliwek Przygotowanie: Fasolę płuczemy, odsączamy i przekładamy do miski. Obrany czosnek siekamy … Czytaj więcej.
 • Marmurkowy Keks z Bakaliami i Czekoladą
  Ciasto – składniki powinny być w temperaturze pokojowej:200g miękkiego masła50ml oleju200g cukru4 jajka100ml + 2 łyżki mleka250g mąki pszennej (użyłam tortowej)100g mąki ziemniaczanej2 łyżeczki proszku do pieczeniaskórka starta z 1/2 pomarańczy100g orzechów włoskich50g orzechów laskowych 50g soczystej wiśni (można dać żurawinę lub rodzynki)50g suszonej moreli całe owoce 2 łyżki kakao bez cukruPolewa:150g białej czekolady90-100ml śmietanki kremówki … Czytaj więcej.
 • TORT PIERNIKOWY Z KREMEM POMARAŃCZOWYM I KAJMAKIEM
  PYSZNOŚCI ŚWIĄTECZNE PORCJA 100GR TYLKO 250 KCAL
 • ODCHUDZONE CIASTA NA ŚWIĘTA
  Ciasto cytrynowe bez cukru z fit polewą lukrową Składniki: (na małą keksówkę, możesz podwoić porcję, jeżeli chcesz aby ciasto było wyższe) 3/4 szklanki mąki kukurydzianej pół szklanki mąki owsianej 2 łyżki jogurtu greckiego (lub bardzo gęstego jogurtu naturalnego) 3 duże jajka pół szklanki ksylitolu (lub wedle uznania) 100g dobrego, prawdziwego masła/oleju kokosowego/masła klarowanego (w temperaturze pokojowej) skórka starta z całej cytryny (tylko cieniutka żółta warstwa, … Czytaj więcej.
 • BOŻENARODZENIE NA DIECIE…;)
  święta święta święta….. Na początku grudnia, kiedy zaczynamy przygotowywać się do świąt Bożego Narodzenia większość z nas zastanawia się jakim trafionym prezentem obdarować najbliższych oraz co ugotować na święta Bożego Narodzenia. Dużym wyzwaniem jest również przygotowanie smacznych potraw o obniżonej wartości energetycznej, co jest ważne dla osób, które nie chcą przerywać procesu zrzucania nadprogramowych kilogramów. Nie trzeba … Czytaj więcej.
 • ZŁOTE MLEKO NA PRZEZIĘBIENIE
  To napój na bazie kurkumy, który ma silne właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, przeciwnowotworowe i antyoksydacyjne. Złote mleko znane było od średniowiecza. Jogini uważali je za jedno z najważniejszych lekarstw – nie bez powodu – zawarta w kurkumie kurkumina ma ponad 400 prozdrowotnych właściwości. Pasta kurkumowa (główny składnik złotego mleka) zawiera oprócz samej kurkumy, także dwa nietypowe składniki … Czytaj więcej.
 • zdumienie…
  Cześć kochani Mam dziś mały wnerw a nawet dwa. Może nie wnerw a ogarnęło mnie zdumienie – jak ludzie potrafią dziwacznie się zachowywać. Otóż pierwsza sprawa przyszła do mnie Pani X z mamą onko po jadłospis dla mamy, po poradę jak wspomóc odporność, organizm przy całej chemioterapii itd…… Oczywiście chciała wszystko już natychmiast, najlepiej na … Czytaj więcej.
 • COŚ LEKKIEGO -SAŁATECZKA NA ŚWIĘTA
  ŚWIETNY POMYSŁ NA COŚ LEKIEGO NA PRZEGRYZKĘ, IMPREZĘ, KOLACJĘ CZY PRZYSTAWKĘ ilość wyświetleń: 306
 • ŚWIĄTECZNE KULKI SZCZĘŚCIA
  NAPRAWDĘ WARTO SPRÓBOWAĆ SĄ PYSZNE ilość wyświetleń: 332
 • Budyń jaglany z dynią i pastą sezamową
  ŚWIĘTA ŚWIĘTA ŚWIĘTA – COŚ NA ZĄB
 • PYCHOTKA
  HERBATA Z JABŁKIEM I CYNAMONEMjuż troszkę świątecznie….. kocham ten klimat#dieta #dietetyka#herbata#święta#zdrowie#samozdrowie SKŁADNIKI:• łyżeczka czarnej herbaty• łyżeczka suszonych jabłek• szczypta cynamonu• szczypta kardamonu• 2 goździkiPRZYGOTOWANIE:Wszystkie składniki zalej wrzątkiem i zaparzaj około 5 minut. Fantastycznie poprawia profil węglowodanowy. ilość wyświetleń: 373
 • PRZEPYSZNY PASZTET Z PIECZAREK – WEGETARIAŃSKA PROPOZYCJA NA ŚWIĘTA
  Składniki: 1,5 kg pieczarek4 cebule3 czerstwe bułkimleko do namoczenia4 jajkaolejsól, pieprzkilka wiórków masłanatka pietruszkiPieczarki myjemy i ścieramy na tarce o dużych oczkach. Odparowujemy na suchej patelni, po czym smażymy na oleju. Cebulę kroimy w kostkę i rumienimy na oleju. Pieczarki i cebulę przekładamy do miski. Bułki moczymy w mleku i odciskamy, mieszamy z pieczarkami, doprawiamy … Czytaj więcej.
 • CZEŚĆ KOCHANI
  UWAGA UWAGA UWAGA
 • RODZICE, DZIECI,OCENA, HEJT…..
  Cześć kochani wczoraj poruszył mnie ten materiał ponieważ sama kilkakrotnie układałam jadłospisy dla przedszkoli czy szkół. Niestety rodzice z pełną odpowiedzialnością piszę są straszni. Otóż po ułożeniu i zmianie jadłospisów w danej placówce dostawałam ja lub dyrekcja stos uwag, żali, pretensji iż nie ma w jadłospisie cyt…”makarony z bitą śmietaną, klusek ze skwarkami, nutelli, słodzonej … Czytaj więcej.
 • Onkologii ciąg dalszy…
  Onkologii ciąg dalszy…
 • UWAGA UWAGA !!!
  BLACK FRIDAY JUŻ NIEDŁUGO
 • ŚWIATOWY DZIEŃ CUKRZYCY 14.11.21
  EPIDEMIA CUKRZYCY
 • BROKUŁ W WALCE Z RAKIEM
  Sulforafan – -należący do izotiocyjanianów występuje naturalnie w warzywach z rodziny krzyżowych, przede wszystkim w brokułach, zawierających średnio 0,8-21,7 µmoli glukorafaniny (prekursor sulforafanu) w 1 gramie suchej masy. Wielokierunkowe działanie prewencyjne sulforafanu odnotowano na różnych etapach procesu kancerogenezy (inicjacji, promocji i progresji). Sulforafan wzbudza coraz większe zainteresowanie również ze względu na właściwość inhibicji deacetylazy histonowej … Czytaj więcej.
 • JAK WPOMÓC ORGANIZM W CHOROBIE ONKOLOGICZNEJ
  JAK WPOMÓC ORGANIZM W CHOROBIE ONKOLOGICZNEJ
 • KOTLECIKI Z DYNIĄ
  MAM FAZĘ NA DYNIĘ
 • Promocja Twoja dobra dieta
  Promocja Twoja dobra dieta. Jeśli zapłacisz z góry za konsultację, jadłospis i jedną kontrolę cena taniej o 10%. ilość wyświetleń: 332
 • Smaczne przepisy dr Kasi
  Smaczne przepisy dr Kasi ilość wyświetleń: 412
 • Ciekawostki ze świata dietetyki i fizjologii człowieka
  Ciekawostki ze świata dietetyki i fizjologii człowieka ilość wyświetleń: 344
 • Vouchery i promocje
  Możliwość zakupu bonu prezentowego w kwocie od 100 do 500 zł. Zadzwoń ustalimy szczegóły. ilość wyświetleń: 267